Nedir? Nasıl Yapılır?Öne Çıkan

Radyo Amatörlüğünde Antenler

0
3
(1)

Radyo Amatörlüğünde Antenler

Radyo Amatörlüğünde ya da diğer adıyla Amatör Telsizcilikte antenler çok önemlidir haberleşmenin direği antenlerdir. Radyo Amatörlüğünde anten nedir ona geçmeden önce Anten nedir? gelin onu tanıyalım. ‘’Anten, Elektronikte, boşlukta yayılan elektromanyetik dalgaları toplayarak bu dalgaların iletim hatları içerisinde yayılmasını sağlayan veya iletim hatlarından gelen sinyalleri boşluğa dalga olarak yayan cihazlardır.’’

Peki Amatör Telsizcilikte anten nedir?

Anten çeşitleri nedir?

Gelin birde bunlara bakalım.

İlk olarak Amatör telsizcilikte anten nedir ona bakalım.

Anten telsiz cihazından çıkan ses-elektrik sinyallerinin elektromanyetik radyo dalgalarına çevrilmesi, havada-boşlukta belirli bir yöne veya her yöne aynı anda iletilmesi ve sonra yine bu radyo dalgalarının havadan toplanarak telsiz cihazına elektrik sinyali olarak iletilmesini sağlayan parçadır.

Temelde elektrik iletken bir metale herhangi bir frekansa elektrik sinyali verirseniz bu sinyalin bir kısmı elektromanyetik radyo dalgasına dönüşür ve havaya-boşluğa yayılır, büyük bir kısmı ise yok olur, soğurulur veya kaynağa geri yansır. Yani kısaca veri aktarımını sağlayan parçadır.

Bunu öğrendİk peki anten çeşitleri nelerdir? Gelin birde ona bakalım.

Antenleri yönlü ve çok yönlü olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Gelin önce yönlü antenlere bir göz atalım.

Yönlü antenler

Diğer bir ismi Hüzme antenlerdir. Yönlü antenler yaymada çok güçlü ışıma yapabilen, almada ise çok güçlü sinyaller alabilen antenlerdir. Bu tür antenlerin kazançları yönlendirildiği yerde çoktur. Yönlendirilmediği yerde ise çok düşüktür. Böylece istenmeyen gürültüler veya yayınlar engellenmiş olunur. Yagi antenler yönlü antenlere örnektir.

Çok yönlü antenler

Zayıf ya da daha fazla veya daha az her yöne dalga almak ya da yaymak amacında olan yönlü anten türleridir. Kullanımı rahatlığı açısından yaygındır yönlü antenlere nazaran alma ve gönderme açısı çok daha fazladır. Vertical(dikey) ve dipol antenler buna örnektir.

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 3 / 5. Puan sayısı: 1

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.

Yunus Emre TEKİR
Ben TA4UYE Yunus Emre TEKİR Bu hobiye gönül vermiş genç bir Amatörüm. Aydında yaşıyorum. Selam ve Saygı ile 73.

45. HAM RADIO in Friedrichshafen İptal Edildi!

Önceki haber

“TC100TBMM” Özel Gün Çalışması

Sonraki haber

Bunlar da ilginizi çekebilir

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments