4.5
(206)

A/B Sınıfı Soru Bankası

A/B Sınıfı İşletme Soruları İndir

A/B Sınıfı Teknik Soruları İndir

A/B Sınıfı Ulusal ve Uluslararası Soruları İndir

C Sınıfı Soru Bankası

C Sınıfı İşletme Soruları İndir

C Sınıfı Teknik Soruları İndir

C Sınıfı Ulusal ve Uluslararası Soruları İndir

A/B ile C Sınıfı Nedir?

Amatör Telsizcilik Sınavına başvuru yaparken sizden A/B ya da C sınıfı arasında bir seçim yapmanız istenir. A/B sınıfı başvurusu yapan adaylardan 60 – 74 arası puan alanlar B Sınıfı, 75-100 arası puan alanlar ise A Sınıfı Amatör Telsiz Belgesi almaya hak kazanır. C Sınıfına başvuran adaylar ise sınavdan 60 ve üzeri puan aldıklarında belge almaya hak kazanacaktır.

A, B ve C Sınıfı Arasındaki Fark Nedir?

Amatör telsizcilik belge sınıfları operatörün kullanabileceği frekans bandları, modülasyonlar ve cihazları belirlemektedir. A sınıfı bir telsizci; izin verilen tüm band ve emisyonlarda çalışma yapabilirken C sınıfı amatör telsizci; kendisine tanımlanan daha kısıtlı alanlarda çalışma yapabilir. Ayrıca yönetmeliğe göre amatör dernekleri, eğitim kurumu gibi kurumlarda A sınıfı amatör telsizci ilgili kurumun çağrı işareti, rölesi ve yasal işlemlerinde Sorumlu Operatör sıfatına hiz olmaktadır. Belge sahibi olmayan fakat bu konuda eğitim almak isteyen kişiler, A sınıfı bir amatör telsiz operatörü gözetiminde telsiz ile görüşme yapabilmektedir.

AMATÖR TELSİZCİLİK YÖNETMELİĞİNDEN;

MADDE 14 – (1) Sınav müfredatının genel özellikleri Şunlardır:
a) A ve B sınıfı: Bütün ilgili amatör radyo düzenlemeleri, haberleşme teknolojileri işletim prosedürlerini ve Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinde belirtilen amatör telsizcilerin kullanacakları frekans bandları ve teknik kriterleri kapsar.
b) C Sınıfı: Pratik ve temel haberleşme teknikleri ve ilgili ulusal ve uluslararası işletim düzenlemeleri ve ekipman kullanımı ile birlikte Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinde belirtilen bu sınıf amatör telsizcilerin kullanacakları frekans bandları ve teknik kriterleri kapsar.

MADDE 18 – (1) A sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları’nın Tablo-1’inde belirtilen tüm frekans bantlarında, belirlenen güç sınırlarında, izin verilen emisyonları kullanabilme olanağı sağlar.
(2) B sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları’nın Tablo-1’inde B sınıfı için belirtilen frekans bantların, belirlenen güç sınırlarında, izin verilen emisyonları kullanabilme olanağı sağlar.
(3) C sınıfı belgesi: Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinin ekinde yer alan EK-4 Amatör Telsiz İstasyonları’nın Tablo-1’inde B sınıfı için belirlenen Spektrumun bir bölümüne düşük güç seviyelerinde kısıtlı erişimi sağlar.

Anahtar kelimeler: amatör telsizcilik sınav soruları, amatör telsiz sınav soruları, amatör telsizcilik soru bankası, amatör telsiz soru bankası, amatör telsizcilik soruları, telsiz sınavı soruları,

Güncelleme : 22.12.2020

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Puan sayısı: 206

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.