4.6
(12)

Bu sayfada aşağıdaki soruların cevapları yer almaktadır.

– Amatör Telsizcilik Nedir?
– Neden Amatör Telsizci Olunur?
– Ülkemizde ve Dünyada Amatör Telsizcilik

Amatör Telsizcilik Nedir?

TANIM 1- Amatör Telsizcilik, hiçbir maddi menfaat gözetmeden sadece şahsi heves ve gayret ile telsiz tekniği alanında bilgi alışverişini sağlayan bir uğraştır. Amatör telsizci olmak için öncelikle Amatör Telsizcilik Belgesine sahip olmak gerekmektedir. Bu belgenin düzenlenmesine ilişkin usul, esas ve ücretler Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) tarafından yürütülmektedir. KEGM tarafından düzenlenen amatör telsizcilik sınavlarına giren ve bu sınavlardan başarılı olanlara uluslararası geçerliliği haiz amatör telsizcilik belgeleri (A, B ve C Sınıfı) KEGM tarafından düzenlenmektedir. (Amatör Telsizcilik sınavı hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız)

TANIM 2 – Amatör telsizcilik (Amateur Radio), dünya üzerinde organize olmuş, hiçbir menfaat gözetmeksizin kendilerine ayrılmış frekans bandlarında ve gönüllü olarak yapılan sınavlarda başarı göstermiş kişilerce yürütülen amatör bir hobi faaliyetidir. Amatör telsizciler “radyo amatörü” (radio amateur) olarak bilinirler.

TANIM 3 – Amatör Telsizcilik (Amatör Radyoculuk), Birleşmiş Milletler’e bağlı bir uzmanlık kuruluşu olan ve haberleşme (telekomünikasyon) konusundaki evrensel düzenleyici kurum sıfatını taşıyan“Uluslararası Telekomünikasyon Birliği – International Telecommunication Union – ITU” tarafınca tanımlanmış bir “Haberleşme Servisi” niteliğindedir. Dolayısıyla, radyo, televizyon, deniz telsizi, hava telsizi, kara telsizi ve benzeri gibi diğer servislerle eşdeğer bir haberleşme etkinliğidir. Tanımı; “Amatör Radyo Servisi, bireylerin kendilerini haberleşme ve haberleşme elektroniğinde yetiştirmelerine yönelik gayri ticari , siyasi boyutu olmayan ve deneysel bir haberleşme servisi”şeklindedir.

 

YouTube kanalımızda bu konuda bir video da paylaştık.

Neden Amatör Telsizci Olunur?

Elektronik Hobisi

Elektronik ve elektromanyetik alanında kendini geliştirmek isteyen kişilerin en iyi eğitim ve deney ortamını amatör telsizcilik sunmaktadır. Alıcı, verici, anten, elektronik devreler bu hobinin en temel konusudur.

Acil & Afet Haberleşme

Deprem, sel, fırtına gibi doğal afetler sonrası çoğu zaman GSM şebeke ve hatları geçici olarak kullanılmaz hale gelebiliyor. Böyle durumlarda radyo amatörleri sahip olduğu cihaz ve bilgi birikimi ile bölgesinde haberleşmeyi devam ettirebilir ve diğer bölge ve kişilerle iletişim kurabiliyor.

Sosyal Faaliyetler

Amatör Telsizcilik bir bilim olmasının yanında ciddi bir sosyal faaliyet olarak da tanımlanabilir. Telsizde yeni insanlarla tanışmak, konuşmak, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkeni temsil etmek bu hobinin güclü sosyal taraflarıdır. Ayrıca bir çok radyo amatörü dernek çatısı altında birleşerek bulunduğu bölgede faaliyet ve etkinlikler gerçekleştirmektedir. Bulunduğun yerdeki dernekleri öğrenmek için tıkla.

Amatör Telsizcilik Ne Değildir?

Amatör telsizciler ilgili kurumlar tarafından ayrıca görevlendirip yetkilendirilmediği sürece;

  • Kamu görevlisi,
  • Acil afet haberleşme sorumlusu,
  • Polis vb… kolluk kuvveti,
  • Kıyı emniyeti personeli,

DEĞİLDİR!

Amatör Telsizcilik hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Amatör Telsizci Olabilirsin?
Amatör Telsiz Dernekleri
Amatör Telsizci Veritabanı – Callbook
Amatör Telsiz Röle Frekansları

 

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Puan sayısı: 12

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.