Nedir? Nasıl Yapılır?

QRZ.COM Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

0
4.5
(10)

QRZ.COM, 1992 yılında Fred Lloyd tarafından kurulan, FCC veri tabanıyla çalışarak bütün çağrı işaretlerini içeren bir CD-ROM oluşturmak için kurulmuştur. Sitenin adı olan “QRZ” amatör telsizcilikte “beni kim çağırıyor?” kodudur.

Bu platform, dünyadaki neredeyse tüm çağrı işaretlerini içerir. Bu yüzden, birisi ile havada görüştüğünüz karşıdaki kişinin bakacağı ilk yer burasıdır. Kısaca özetlemek gerekirse QRZ.com, amatör telsizcilerin kimlikleridir. Kayıt olmak normal siteler gibi hemen olmuyor. Tahminimce insanların başkalarının çağrı işaretleri üstüne hesap açamaması için alınan bir önlem. Bu arada siteye “non-ham” yani “amatör olmayan” olarak da kaydolabilirsiniz, tabii doğal olarak sitenin amatörlere özel olan özelliklerini kullanamazsınız.

Öncelikle amatör olarak kayıt olmak için sizden ZORUNLU bilgiler isteniyor. Eğer sitede bir süredir kayıtlı olan ve kullanmasını bilen bir arkadaşınız var ise sizi kayıt edebilir ancak bu yazımızda ondan bahsetmeyeceğiz.

Sitenin “Veritabanı Çağrı İşareti Yardımcıları” olarak belirttiği yetkililer var. Bizim ülkemizden de TA2B Bülent Bey bu yetkililerin arasında. Kendisine, sayfasındaki zorunlu bilgileri doldurarak mail atabilirsiniz. Bilgileriniz kontrol edildikten sonra size dönüş sağlanacaktır. Bir başka yöntem ise bir hesap açıp, forumda başlık açmak.

Buradan “Callsign Database Helpers” kısmına tıklayarak forum sayfasına gidip başlık açacağız

Aşağıda görmüş olduğunuz gibi zorunlu ve isteğe bağlı bilgileri doldurarak forumda bir başlık açtım. Dönüş hemen yapılıyor ancak işleme alınması biraz uzun sürebilir.

1-2dk içinde bir yetkili size dönüş sağlayacak. Eksik ya da yanlış bir şey olursa başlığınıza cevap olarak yazıyorlar. İşleminiz bittiğinde hesabınızdan çıkıp tekrar girmeniz isteniyor. Böylece sayfanız “amatör” olarak güncelleniyor.

Sonrasında ise ayarlardan sayfanızı kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Havada görüşmek üzere, 73!

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Puan sayısı: 10

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.

TA1APN
Üveys Nizam

ARISS 20. YIL SSTV Etkinliği

Önceki haber

DMR Kullanımı Yasal Mı? (CİMER Cevabı)

Sonraki haber

Bunlar da ilginizi çekebilir

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments