Amatör HaberlerNedir? Nasıl Yapılır?Öne Çıkan

Apartman Çatısına Telsiz Anteni Kurmak

0
Apartman Çatısına Amatör Telsiz Anteni Kurmak
4.3
(6)

Apartman ya da ortak alanları bulunan binalarda yaşayan bir çok amatör telsizleri için anten kurmak için apartman sakinleri ya da yöneticileri ile karşı karşıya gelebiliyor. Burada da taraflar haklarını bilmediğinden bazen tatsız süreçler yaşanabiliyor.

İnsanlar bilmediği ya da anlamadığı şeylerden korkar. Çoğu zaman benim de dahil olduğum ve benden apartman yönetimi ile görüşmemi isteyen üyelerde en büyük problemin konuyu doğru anlatamamak olduğunu gördüm. Bazı apartman sakini ya da yönetimleri çatıya anten konulduğunda başının belaya girebileceğini, casusluk gibi ütopik konuları düşünürken bazen de binanın estetiğini bozacağını düşünmektedir. Tab ki çoğu emekli apartman yönetici ortak alan olan çatı’ya yönetici dışında birinin girip çıkması fikrinden de memnun olmayacaktır.

Hukuki haklarınız öncesinde en güzel yöntem bu durumun apartman sakinleri ve yönetimi ile karşılıklı konuşarak çözüm bulmaktır. İlgililere amatörlüğü doğru anlatabilmeniz bu sürecin en kolay ve sıkıntısız çözülmesine yardımcı olacaktır. Buna rağmen çözüm bulamadınız mı?

O zaman size haklarınızı söyleyeyim.

Size bu konuda yetki veren kanun 634 sayılı Kat mülkiyeti kanunudur. Bu kanunun 4 maddesinde nerelerin ortak olan sayıldığını söylemektedir. Çatı da bunlardan bir tanesidir. 16. Madde ise kat malikleri tüm ortak Alanlar üzerinde arsa payı oranında kullanım hakkına sahiptir der. Vertikal bir anten dikmek için kullanacağınız alan fazlasıyla alanınız olacağından emin olabilirsiniz. Tabi ki kısa dalga için dipol ya da yagi tarzında yer kaplayacak antenler için çatı matrekareresinin arsa payınıza göre iyi hesaplanması gerekebilir.

Peki apartman yönetimi ile takıştıysanız ve “anteni söker atarım” ya da “izin vermiyorum” gibi bir söylem ortaya çıktıysa ne yapmalısınız?

Bu gibi durumlarda çatıya hakkınız olan alana anteninizi kurmadan hemen önce örneğini aşağıda paylaştığım yazıyı 2 nüsha olarak hazırlayıp birini apartman yöneticisine “bir nüshasını teslim aldım” şeklinde imzalatıp diğerini teslim etmeniz, eğer teslim almıyorsa da PTT üzerinden taahhütlü şekilde göndermeniz gerekmektedir. Bu yazı sonrası eğer yönetici anteninizi söküp atarsa ya da direnirse cumhuriyet başsavcılığına başvuru yapabilirsiniz.

Tabi ki bu durum da antenlerinizin rüzgarlı havalarda çatıda ses, uğultu yapmayacak şekilde konumlandırılması, montaj esnasında ve sonrasında çatıya zarar vermemesi, güvenlik riski oluşturmaması ve daireye kablo çekilirken görsel olarak ya da ortak alana zarar verecek şekilde bir sorun yaşatmaması gerektir.

Apartman yöneticisine tebliğ edeceğiniz ya da ettireceğiniz ihtarnameyi indirmek için tıklayınız.

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Puan sayısı: 6

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.

TA4VA
Kaan Çalışkan (TA4VA) Dijital Pazarlama & Reklamcılık Uzmanı. TOBB Aydın Genç Girişimciler Kurulu başkan yardımcısı, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Aydın Şubesi başkanıyım. 8 senelik radyo amatörüyüm. amatortelsiz.com.tr projesinin fikir işçisiyim.

Yaesu FT3D Satın Alma Hikayesi & Kutu Açılışı

Önceki haber

Amatör Telsizcilik Sınavına Nasıl Başvurulur? (2021 Güncel Yöntem)

Sonraki haber

Bunlar da ilginizi çekebilir

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha fazlası Amatör Haberler