Amatör Haberler

Avusturalya Amatörlerinin 60m Bandına Erişim Engeli

1
0
(0)

Avusturalya İletişim ve Medya Kurumu (ACMA),  Amatörlerin  5351.5 – 5366.5 bandını kullanmasını yasakladı.

Avusturalya İletişim ve Medya Kurumu (ACMA),amatörlerin  5351.5 – 5366.5 bandını kullanmasını yasakladı. Bandın 2017 de amatörlerin hizmetine açılmasını ACMA üstlenmişti ancak “çözülemeyen paylaşım sorunları” yüzünden bu bandın amatörlere tahsisini engellemeye karar verdi.
ACMA, 60M bandının amatörlere tahsis engeline ilişkin ulusal güvenlik ve savunmada ve kamu yararına bakarak en son seçeneği seçmeye karar verdi. Mevcut 5351.5 – 5366.5 kHz bandını amatörler tarafından kullanılmaya başlanmasının etkilerine karşı ACMA, bandın amatör kullanımı desteklememeye karar verdi.
Savunma Departmanının yaptığı açıklamaya göre 5351.5-5366.5 kHz bandının binlerce amatör tarafından kullanıldığı, önemli iletişimlere etki edebileceği öne sürüldü. ACMA, bu banda olan ilgiyi bildiğini ve hayal kırıklıkları olacağını, kararlarında kesin olduklarını belirtti.
Avustralya’nın IARU üyesi olan Wireless Institute of Australia,
ACMA’ya bu konuyla ilgili savunmalarını yaptı. Bir WIA araştırması, bu bandın birçok yerel amatör tarafından kullanıldığını gösterdi.
WIA, bandın 2015 Dünya Radyo İletişim Konferansında kabul edildiğini, Pasifik komşularımız Yeni Zelanda ve Endonezya dahil seksenden fazla ülkedeki radyo amatörlerinin bu banda erişim izni olduğunu belirtti.
Yeni Zelanda’daki amatörlerin Ekim ayı sonunda 60M bandına erişimi engellenmişti. Bu bandın amatörler tarafından kullanılması geçiciydi. Amatörlere bu bantta deneme yapmaları için 5353.0 kHz ve 5362 kHz geçici olarak tahsis edilmişti.
Haber Kaynağı: http://www.arrl.org/news/australian-radio-amateurs-denied-access-to-60-meters

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 0 / 5. Puan sayısı: 0

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.

TA4AZA

DMR Telsiz Olmadan Görüşme Yapmak (Dude Star & Droid Star)

Önceki haber

Almanya’da Amatör Telsizcilik Sınavları Ertelendi!

Sonraki haber

Bunlar da ilginizi çekebilir

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
TA4ABF
TA4ABF
3 yıl önce

Emeği geçen herkese ellerinize sağlık..

Daha fazlası Amatör Haberler