Amatör HaberlerÖne Çıkan

Amatör Telsiz “E-Çağrı İşareti” Alma

0
3.5
(2)

  • Bu Hizmet, Amatör Telsizcilik Sınavı sonrasında Belge Ücretinizi ödedi iseniz çağrı işareti almak, “e-Çağrı İşareti Yenileme” sayfasından adres değişikliği nedeniyle belge yenileme sonrasında bankaya ücret ödendikten sonra yeni çağrı işareti almak veya her amatör adayın 1 defa yararlanabileceği “e-Çağrı İşareti Vazgeçme” hizmetinden sonra Vazgeçme sebebi ile yenileme yapıp ücret ödenmesinin ardından çağrı işareti seçmek için kullanılır. Ekrana E- Devlet Doğrulaması ile giriş yapıldıktan sonra bölgenize uygun çağrı işaretini alıp kırmızı ile belirtilen alan kabul edildikten sonra

“Çağrı İşareti Al” butonuna basılarak çağrı işareti alınabilir.

  • Bu hizmet, daha önceden alınmış olunan çağrı işaretinden Amatör Telsizcilik boyunca 1 defaya mahsus çağrı işaretinizden vazgeçmeniz için kullanılabilir. Bu hizmetten yararlanmak sadece çağrı işaretinden vazgeçmek içindir. Tamamen belge ve çağrı işaretinden vazgeçmek istenirse (Amatör Telsizcilikten vazgeçmek) KEGM Telsiz İşletme Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurulması Hiçbir çağrı işaretiniz (amatör telsizcilik belgesi) yok ise bu ekran kullanılamaz. Ekranda bu konu ile ilgili renklendirilmiş açıklamalar bulunmaktadır.

Çağrı işaretinizden vazgeçtikten sonra yeni çağrı işareti almak istenirse ; “e-Çağrı İşareti Yenileme” ekranına girilip yenileme nedenine “Vazgeçme Sebebiyle” seçeneği seçilerek yeni çağrı işareti talebinde bulunulabilir. Bankaya belge yenileme ücreti ödendikten sonra “e-Çağrı İşareti Alma ” sayfasına girip yeni çağrı işareti alınabilir.

 

  • Bu ekran seçilen seçeneğe göre davranmaktadır.
  • Adres Değişikliği seçilir ise; “Yeni Çağrı İşareti Al” seçeneği ile belge yenileme yapılabilir veya “Mevcut Çağrı İşaretini Kullan” seçeneği seçilip “Çağrı İşareti Yenile” butonuna basılarak yenileme talebinde bulunulabilir. “Yeni Çağrı İşareti Al” seçeneği seçilmiş ise belge yenileme ücreti ödeme sonrasında “e-Çağrı İşareti Alma” sayfasından yeni çağrı işareti seçilebilir. “Mevcut Çağrı İşaretini Kullan” seçeneği seçilmiş ise bankaya yenileme ücreti yatırıldıktan sonra mevcut çağrı işareti kullanılabilir.
  • Belge Tahrip veya Belge Kayıp Seçilir ise; Bu seçeneklerden herhangi biri seçilir ise aynı çağrı işareti kullanılarak yeni belge talebi yapılmış olunur. Bankaya yenileme ücreti yatırıldıktan sonra yeni belge basılabilir, kullanılabilir.
  • Belge Geçerlilik Süre Bitimi Seçilir ise ; Belgenizin 10 yıllık kullanım süresi bitmesi sonrasında bu seçenek seçilip “Çağrı İşareti Yenileme” butonuna basılarak bankaya belge yenileme ücreti ödenmesi sonrasında aynı çağrı işareti ile belge basılabilir, kullanılabilir.
  • Vazgeçme Sebebi Seçilir ise ; E-Çağrı İşareti Vazgeçme başlığı altında açıklanmıştır.

  • Bu ekran belge tarihinizin üzerinden 5 yıl geçti ise üçlü veya ikili (Örnek: TA2EW), 10 yıl geçti ise tekli, ikili veya üçlü (Örnek:TA2Z) çağrı işareti almak için kullanılır. Belge tarihinizin en az 5 yıl geçmedi ise bu ekran açılmamaktadır. Bu ekran açıldığında bölgenize göre çağrı işaretini seçip “Çağrı İşareti Son Ek Alma” butonuna bastıktan sonra 7 gün içinde belge yenileme ücretinin ödenmesi Aksi durumda belge kullanılamaz ve belge yenileme talebi sistem tarafından otomatik olarak silinir.

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 3.5 / 5. Puan sayısı: 2

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.

QRZ Amatör Telsiz Sayfamıza Nasıl Kayıt Olunur?

Önceki haber

Bunlar da ilginizi çekebilir

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha fazlası Amatör Haberler