Amatör HaberlerNedir? Nasıl Yapılır?Öne Çıkan

Amatör Telsizcilik Belge Sınıfları

0
4.9
(10)

Amatör telsizcilik için A Sınıfı, B Sınıfı ve C sınıfı olmak üzere 3 adet belge sınıfı bulunmaktadır.

 

Amatör Telsizcilik Sınav Ve Belgelendirme Yönetmeliği madde 16 gereğince sınavda A ve B sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 75 puan alanlar A sınıfı, 60-74 arası puan alanlar B sınıfı; C sınıfı için oluşturulan sorulardan en az 60 puan alan adaylar C sınıfı amatör telsizcilik belgesi almaya hak kazanırlar.

A sınıfı Amatör Telsiz lisansı almaya hak kazanan Amatör Telsizciler, tahsis edilen tüm bandları kanun ve yönetmeliklerde belirlenmiş çıkış gücü ve frekanslarla kullanabilirler.

 

B sınıfı Amatör Telsiz lisansı almaya hak kazananlar ise sadece 144 MHz ile 430 MHz arasındaki amatör bandları kanun ve yönetmeliklerde belirlenmiş çıkış gücü ve frekanslarla kullanabilirler.

7 MHz’de (QRP) kendi yaptıkları telsizler (el yapımı) ile maksimum 5 Watt çıkış gücünün geçmemek şartıyla kullanım hakları bulunmaktadır.

 

C sınıfı Amatör Telsiz lisansı kazananlar, sadece 144 MHz ile 430 MHz arasındaki amatör bandları maksimum 5 Watt çıkış gücüyle kullanma hakkına sahiptirler.

 

A sınıfı Amatör Telsizcilerin çağrı işareti TA ile başlarken, B ve C sınıfı Amatör Telsizcilere tahsis edilen çağrı işareti TB ile başlamaktadır. TC ile başlayan bir çağrı işareti vardır ancak bu çağrı işareti C sınıfı Amatör Telsizcilere değil özel gün faaliyetlerine tahsis edilen çağrı işaretidir.

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 4.9 / 5. Puan sayısı: 10

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.

Amatör Telsizcilik “E-Sınav İşlemleri”

Önceki haber

Bunlar da ilginizi çekebilir

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha fazlası Amatör Haberler