Nedir? Nasıl Yapılır?Teknoloji Haberleri

DMR ID Nasıl Alınır?

2

DMR standardında iletişim amatör telsizciler arasında gün geçtikçe popüler hale gelmeye başladı. Özellikle ses kalitesi ve teknolojisi ile kıtlararası görüşme bile el cihazı ile yapılabilir hale geldi.

Amatör telsizciler DMR sistemini kullanabilmek için tıpkı çağrı işareti gibi bir DMR ID sahibi olması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere kolayca ve ücretsiz bir şekilde “DMR ID nasıl alınır?” bunu anlatacağız.

1- https://register.ham-digital.org adresine gidin.

2- Açılan sayfada “Register services for an individual callsign (including private hotspots and private repeaters)” seçeneğini seçip belirtilen kutucuğa çağrı işaretinizi yazın ve “OK” butonunu tıklayın.

3- Sonraki ekranda yazdığınız çağrı işaretine göre bağlı olduğunuz ülke grubunun bilgileri görüntülenecektir. Eğer çağrı işaretiniz TA ile başlıyorsa size Türkiye’ye özel kod olan 286 ile başlayan bir kod verilecektir. “OK” butonuna basarak devam diniz.

4- Sonraki ekranda paylaşacağınız verilerin hangi amaçlarla nerelerde kullanılacağını gösteren bir yazı ile karşılaşacaksınız. Bu sayfanın en altında bulunan “Accept Data Protection and Storage Regulations” butonuna tıklayarak devam edin.

5- Son ekranda sizden istenen bilgileri aşağıdaki örnekteki gibi doldurmanız gerekiyor. Lütfen formu dolururken “Ç,Ş,İ,Ü,Ö,Ğ” gibi türkçe karakterler kullanmamaya özen gösterin.

First Name: ADINIZ
Surname: SOYADINIZ
Visual name: ADINIZ SOYADINIZ ya da CALLSIGN – ADINIZ şeklinde
Email Address:[email protected]
Country: Turkey (Otomatik Gelir)
City: SEHRINIZ
Zip code: POSTA KODUNUZ
Comment to the admins: 73

6- “OK” butonuna bastığınızda sistem sizden e-posta adresinizi tekrar yazmanızı isteyecektir. Tekrar yazıp “OK” butonuna bastığınızda başvurunuz başarıyla iletilecektir. Başvuru sonrası 1-3 iş günü içinde DMR ID’niz oluşturularak formda belirttiğiniz e-posta adresine gönderilecektir.

NOT: Bazı mail sağlayıcılar DMR ID maillerini engelleyebiliyor. Böyle durumlarda yukarıda belirtilen 1. ve 2. adımları tekrar ederek DMR ID’nizin oluşup oluşmadığını kontrol edebilirsiniz.

4.7 3 votes
Article Rating
Kaan ÇALIŞKAN
Kaan Çalışkan (TA4VA) Dijital Pazarlama & Reklamcılık Uzmanı. TOBB Aydın Genç Girişimciler Kurulu başkan yardımcısı, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Aydın Şubesi başkanıyım. 8 senelik radyo amatörüyüm. amatortelsiz.com.tr projesinin fikir işçisiyim.

Çevrimiçi Aktiviteleriniz Takip Ediliyor!

Önceki haber

Amatör Telsizcilik Sınavı Başvuruları Başlamıştır

Sonraki haber

Bunlar da ilginizi çekebilir

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Batuhan D
Batuhan D
7 ay önce

Tebrikler gerçekten sadece ve güzel bir anlatım olmuş. Sanırım bu aralar bir yoğunluk var benim ID’m 5 günde geldi.

Hasan
Hasan
8 ay önce

Şu camiaya büyük katkılar sunuyorsunuz. Tebrikler