Amatör HaberlerÖne Çıkan

Arabaya Telsiz ve Anten Takmak Yasal Mı?

0
4.3
(6)

Yeni amatör telsizciler telsiz ile haşır neşir olmaya başladıkça arabalarına da mobil telsiz sistemi kurmak istemektedir. Ve tabi ki akla gelen ilk soru “arabama telsiz ve telsiz anteni takabilir miyim?” oluyor.

Amatör telsizcilerin araçlarına telsiz sistemi kurmasında ve anten takmasında bir sorun bulunmamaktadır. Tabi ki telsizin ve antenin trafik güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde konumlandırılması gerekiyor.

Yasa ve yönetmeliklerde arabaya takılacak telsiz ve anten sistemi ile ilgili bir bilgi olmadığından merak edenlere yasal dayanak sağlaması adına CİMER’e yaptığım başvuruya gelen cevabın son cümlesi şu şekilde;

… amatör telsizcilik belgesi sahibi kişilerin yukarıda belirtilen mevzuatta yer alan kurallara uymaları gerekmekle birlikte telsiz terminal cihazı ve anteni arabalarına takmaları Kurumumuzdan ayrıca alınacak herhangi bir izne tabi bulunmamaktadır.” şeklindedir.

Bilgilerinize sunulur.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü

Gelen CİMER cevabının tamamını pdf formatında indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

73!

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Puan sayısı: 6

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.

TA4VA
Kaan Çalışkan (TA4VA) Dijital Pazarlama & Reklamcılık Uzmanı. TOBB Aydın Genç Girişimciler Kurulu başkan yardımcısı, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Aydın Şubesi başkanıyım. 8 senelik radyo amatörüyüm. amatortelsiz.com.tr projesinin fikir işçisiyim.

Almanya’da Amatör Telsizcilik Sınavları Ertelendi!

Önceki haber

160m Bandı İçin Verilen Lisans Süresi Uzatıldı

Sonraki haber

Bunlar da ilginizi çekebilir

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha fazlası Amatör Haberler