4.3
(34)

Telegram grubuna katılan herkes aşağıdaki kuralları kabul etmiş sayılır.

 1. Amatör telsizcilik, teknoloji, gündem hakkındaki konular konuşulup tartışılabilir.
 2. Gruba gönderilecek tüm mesajlarda sade, kurallara uygun ve akıcı bir dil kullanılması gerekmektedir.
 3. Grupta bir başkasına saldıran, küçük düşüren, tartışma yaratacak, grubun huzurunu bozacak ifadeler kullanılması yasaktır.
 4. Grupta siyaset, din, milli değerler gibi konuların yanı sıra TCK kapsamında suç olarak değerlendirilen konuların konuşulması yasaktır.
 5. Grupta ulusal ve uluslararası alanda amatör telsizcilerin yetkisi olan band planları, modülasyonlar ve bu band planlarına bağlı proje, ayar, bilgi paylaşımı yapılmalıdır. Bunun dışında kalan frekans, modülasyon ve amatörleri doğrudan ilgilendirmeyen (kamu kurumu haberleşme sistemleri vb…) konular hakkında bilgi paylaşımı yasaktır.
 6. Etik olarak gruba yeni katılan üyelerin öncelikle kendini tanıtması sonrasında sormak istediği soruları grupta aratması gerekmektedir. Aradığı cevabı bulamadı ise gruba mesaj atması gerekmektedir.
 7. Grup üyelerine, yönetcilere ve kuruculara talep etmediği halde özel mesaj atmak, rahatsız etmek, taciz etmek ayrıcalıklı muamele talep etmek, grup alehine mesajlar göndermek yasaktır.
 8. Grupta bireysel olarak sahip olunan cihazın satış duyurusu yayınlanabilir. Bunun için satan ve alan kişinin çağrı işareti sahibi olması gerekmektedir. Bireysel cihaz satışı için ilgili kişinin cihaz fotoğrafları, ürünün fiyatı, çağrı işareti ve telefon numarasını açıkça paylaşması gerekmektedir. Cihaz satışını sürekli olarak ve/veya ticari bir gelir elde etmek üzere yapan kişilerin satış, reklam ve pazarlama yapmalarına izin verilmez.
 9. Grupta paylaşılan içerik, üye listesi ve multimedya içeriğini; iletme, ekran görüntüsü alma ya da kopyalama yoluyla farklı mecralarda paylaşmak yasaktır.
 10. Gönderdiğiniz içeriği anlamı değişmediği sürece güncellemek ve değiştirmek serbesttir. Anlam değişikliğine uğrayan değişiklikler için gönderinin silinmesi ve yeni gönderi paylaşılması gerekmektedir.
 11. Kelime kelime içerik paylaşmak (flood yapmak) yasaktır. Paylaşmak istediğiniz içeriği tek cümle ya da paragraf haline paylaşılması gerekmektedir.
 12. amatortelsiz.com.tr ekibi tüm amatör telsiz derneklerine eşit mesafededir. İlgili derneğin yasal temsilcisi grupta yok ise o derneği kötülemek, tüm dernek üyelerini zan altında bırakacak ifadeler kullanmak yasaktır.
 13. “TAMAMI BÜYÜK HARFLERLE” mesaj yazmak yasaktır.
 14. “ACİL” “ÖNEMLİ” gibi başlıklarla mesaj göndermek yasaktır.
 15. Doğruluğu teyit edilmemiş, spekülasyona neden olabilecek, kaynağı belli olmayan mesajların, duyuruların, videoların,  görsellerin ve ses kayıtlarının gruba iletilmesi yasaktır.
 16. Gruba üye olan kişilerin telegram isminin belirleyici ve anlamlı bir isim olması gerekmektedir. Sadece sembol, noktalama işareti ya da ayırt edici olmayan isme sahip kişiler gruptan uzaklaştırılır.
 17. Grubun yöneticileri bu kurallara uyulup uyulmadığını denetlemek ve kurallara uygun davranmayan üye veya üyeleri gruptan uyarmaksızın uzaklaştırmaktan sorumludur.
 18. Kurallara uygun davranmayan üye herhangi bir uyarıya gerek kalmaksızın gruptan uzaklaştırılır ve tekrar girmemesi için engellenir. Eğer kurala uygun davranmayan yönetim ekibinden ise tüm yönetim yetkileri elinden alınır ve gruptan uzaklaştırılır.
 19. Yöneticilerin verdiği kararlar bu sayfada yer alan maddeler çerçevesinde verildiği sürece kesin kararlardır. İtiraz etme hakkınız bulunmamaktadır.
 20. Bu sayfada yer almasa dahi yöneticiler haklı bir sebebe dayanarak ve  inisiyatif kullanarak üye uzaklaştırabilirler.

Gruptan uzaklaştırılan üyeler 12 ay boyunca yeniden gruba katılamazlar.

Bu kurallar bütünü 18.02.2021 20.52 tarihinde güncellenmiştir.

Bu içerik yararlı mıydı?

Kalplere dokunarak puan verebilirsin!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Puan sayısı: 34

Henüz oylanmamış. İlk sen oy kullan.